Фото без опису

Підробіток для неповнолітніх: прийняття на роботу та його особливості

 

Наближається календарне літо. Чимало учнівської та студентської молоді, у т.ч. ті, які не досягли повноліття, замислюються над питанням, де підзаробити під час літніх канікул, аби стати фінансово незалежними.

Водночас, роботодавці залюбки приймають на роботу неповнолітніх, які погоджуються на запропоновану винагороду за свою працю та досить необізнані з особливостями трудових відносин, передбаченими нормами Кодексу законів про працю України.

Тож, як неповнолітнім, перш ніж розпочати пошуки роботи, так і роботодавцям, перш ніж оформити на роботу, корисно було б ознайомитися з низкою положень Кодексу законів про працю України та деяких інших нормативно-правових актів, присвячених врегулюванню трудових правовідносин з неповнолітніми.

Неповнолітні відповідно до статті 187 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП) – особи, що не досягли вісімнадцяти років, у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці користуються пільгами, встановленими законодавством України.

За загальним правилом, що міститься у частині першій статті 188 КЗпП, допускається приймати на роботу лише неповнолітніх осіб, які вже досягли 16 років. Щоправда, як виняток, за згодою одного з батьків або особи, що його замінює (усиновлювача чи піклувальника), можна приймати на роботу й осіб, які досягли 15 років.

Також допускається приймати на роботу осіб, яким виповнилося 14 років. Але це, виходячи зі змісту частини третьої статті 188 КЗпП, можливо, якщо додержуватися таких умов:

- прийняттю на роботу у вказаному віці підлягають лише учні загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних та середніх спеціальних навчальних закладів;

 - такі особи можуть виконувати тільки легку роботу, яка не заподіює шкоди їхньому здоров’ю;

- їхня робота не повинна порушувати процес навчання та має виконуватися винятково у вільний від навчання час (наприклад, під час літніх канікул);

- потрібна згода одного з батьків (або особи, що їх замінює - усиновлювача чи опікуна).

Крім того, усіх неповнолітніх осіб приймають на роботу лише після попереднього медичного огляду.

 

- Чи є обмеження щодо застосування праці неповнолітніх?

Є. Зокрема, особи, яким не виповнилося 18 років, не можуть працювати на виробництвах чи роботах, пов’язаних із виготовленням, зберіганням, транспортуванням і застосуванням вибухонебезпечних речовин чи отрутохімікатів; займатися торгівлею або зберіганням лікеро-горілчаної продукції; працювати водіями автомобілів тощо.

Також у зв’язку з особливостями фізичного розвитку підлітків забороняється залучати осіб, котрим не виповнилося 18 років, до підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми. Окрім цього, забороняється залучати неповнолітніх працівників до нічних, надурочних робіт і робіт у вихідні дні.

І головне: неповнолітнім треба заздалегідь дбати про свою правову захищеність — укласти з роботодавцем під час прийняття на роботу письмовий трудовий договір (відповідно до пункту 5 частини першої статті 24 КЗпП), з чітким визначенням місця роботи, трудової функції, розміру та термінів видачі заробітної плати, режиму праці та відпочинку.

 

Які пільги мають неповнолітні щодо робочого часу, заробітної плати та надання відпусток?

Для всіх працівників, які ще не досягли вісімнадцяти років, чинним законодавством встановлено скорочену тривалість робочого часу. Так, якщо для дорослих працівників нормальна тривалість робочого часу відповідно до ч. 1 ст. 50 КЗпП становить 40 годин на тиждень, то підлітки віком до шістнадцяти років не повинні працювати більше 24 години на тиждень, а працівники віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років – 36 годин на тиждень (п. 1 ч. 1 ст. 51 КЗпП). Водночас, заробітна плата неповнолітнім працівникам при скороченій тривалості їх робочого часу виплачується в такому ж розмірі, як і працівникам відповідних категорій, які працюють у звичайному (повному) режимі робочого часу. Тобто працівники-підлітки хоч і працюють, порівняно з дорослими, протягом меншого проміжку часу, але мають право на оплату своєї праці у розмірі повної тарифної ставки, повного окладу.

Тривалість робочого часу учнів, які працюють протягом навчального року у вільний від навчання час, не може перевищувати половини вищевказаної максимальної тривалості робочого часу, передбаченої для осіб відповідного віку, тобто 12 годинам на тиждень – для осіб у віці до шістнадцяти років, або 18 годинам на тиждень  – для осіб у віці від шістнадцяти до вісімнадцяти років.  

Щодо щорічних відпусток, то відповідно до  ст. 195 КЗпП вони надаються неповнолітнім працівникам у зручний для них час. Щорічні відпустки працівникам віком до вісімнадцяти років повної тривалості у перший рік роботи надаються за їх заявою до настання шестимісячного терміну безперервної роботи на даному підприємстві, в установі, організації. Тривалість же щорічної відпустки згідно з ч. 2 ст. 75 КЗпП та ч. 8 ст. 6 Закону України «Про відпустки» становить для неповнолітніх працівників тридцять один календарний день.

 

Ткаченко Світлана, провідний юрисконсульт юридичного відділу обласного центру зайнятості

 

На Кіровоградщині потрібні фахівці з харчової безпеки

 

У грудні 2018 року Генеральна Асамблея ООН своєю резолюцією проголосила 7 червня Всесвітнім днем безпеки харчових продуктів (World Food Safety Day). День встановлено з метою привернення уваги держав до проблем здорового харчування населення, а також якості вироблених харчових продуктів.

На Кіровоградщині потрібні 14 фахівців, які забезпечують розв'язання питання харчової безпеки.

Зокрема, у Кропивницькому роботу пропонують лікареві ветеринарної медицини-токсикологові (заробітна плата: 7252 грн), двом лікарям ветеринарної медицини відділу державного контролю управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини (заробітна плата: 6000 грн) та лікареві із загальної гігієни сектору санітарної охорони управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства (заробітна плата: 6000 грн).

У Світловодську на роботу запрошують майстра з виробництва незбираномолочної та кисломолочної продукції (заробітна плата: 8148 грн + відшкодування витрат на транспорт) та  лікаря ветеринарної медицини відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини (заробітна плата: 6000 грн).

Вакантними є дві посади в Долинській та по одній посаді у Гайвороні, Добровеличківці, Новгородці та Петровому лікарів ветеринарної медицини відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини. Медичний працівник здійснюватиме державний нагляд за здоров'ям тварин, безпечністю та окремими показниками якості харчових продуктів, неїстівних (побічних) продуктів тваринного походження, кормів та інших об'єктів санітарних заходів, охороною території від занесення збудників особливо небезпечних хвороб. Заробітна плата за усіма вакансіями: 6000 грн.

У Бобринці роботу пропонують лікареві із загальної гігієни відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства (заробітна плата: 6000 грн). До обов’язків фахівця входитиме здійснення державного санітарно-епідеміологічного контролю вантажів, що переміщуються через митний кордон на території області, проведення перевірки характеристик продукції та організація відбору зразків для цілей державного контролю та забезпечення проведення їх експертизи.

В Олександрії для здійснення державного санітарно-епідеміологічного контролю вантажів, що переміщуються через митний кордон на території області, проведення перевірки характеристик продукції та організації відбору зразків для цілей державного контролю та забезпечення проведення їх експертизи потрібен лікареві із загальної гігієни відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства (заробітна плата: 6000 грн).

Якщо Вас зацікавили вказані вакансії, за більш детальною інформацією звертайтеся до найближчого центру зайнятості за місцем вашого перебування.

 

Відділ організації надання послуг роботодавцям Кіровоградського обласного центру зайнятості

 

Ринок праці Кіровоградщини: кого потребують роботодавці?

 

Станом на 07 червня 2021 року, у базі вакансій Кіровоградського обласного центру зайнятості налічується 1465 одиниць за 378 професіями.

За професійними групами найбільший попит роботодавців спостерігається на медичних працівників, робітників з обслуговування та експлуатації устаткування, представників найпростіших професій, кваліфікованих робітників з інструментом і працівників сфери торгівлі та послуг. До переліку найбільш затребуваних входять:

  1. водій автотранспортних засобів – 58 вакансій;
  2. електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування – 44 вакансії;
  3. електрогазозварник  – 40 вакансій;
  4. лікар загальної практики-сімейний лікар  – 37 вакансій;
  5. оглядач-ремонтник вагонів  – 36 вакансій;
  6. підсобний робітник  – 35 вакансій;
  7. сестра медична (брат медичний) – 21 вакансія;
  8. електрослюсар (слюсар) черговий та з ремонту устаткування  – 20 вакансій;
  9. кухар  – 19 вакансій;
  10. оператор комп'ютерного набору  – 19 вакансій.

За більш детальною інформацією щодо вакансій звертайтеся до міськрайонних центрів зайнятості, районних та міськрайонних філій Кіровоградського обласного центру зайнятості.

 

Відділ організації надання послуг роботодавцям Кіровоградського обласного центру зайнятості

 

Роботодавці Кіровоградщини пропонують понад 40 вакансій з наданням житла

На Кіровоградщині пропонують понад 40 вакансій з наданням житла. Більшість – для лікарів

 

У центрах зайнятості Кіровоградщини зареєстровано 42 вакансії з наданням житла. Більшість (36 вакансій) призначена для працевлаштування лікарів.

У Голованівську пропонують роботу та житло лікарю-ендокринологу, лікарю-ендоскопісту (0,5 ставки, заробітна плата – 5000 грн), лікарю-інфекціоністу, лікарю-кардіологу та лікарю-фтизіатру. Заробітна плата для медиків – 6000 грн.

На Добровеличківщині роботу та житло надають лікарю загальної практики-сімейному лікарю та лікарю-педіатру. Заробітна плата за обома вакансіями 7 590 грн на місяць.

У Долинській пропонують роботу та житло електрослюсареві (слюсареві) черговому та з ремонту устаткування, а також машиністові насосних установок.  Заробітна плата 7354,80 грн.

На Маловисківщині актуальними є вакансії з наданням житла для 6 лікарів загальної практики-сімейних лікарів (заробітна плата: 3000 (0,5 ставки), 6000 та 6100 грн), двох лікарів-акушерів-гінекологів (заробітна плата: 13731 грн),  двох лікарів-анестезіологів (заробітна плата: 14432 грн), лікаря-ендоскопіста (заробітна плата: 11319 грн), лікаря-отоларинголога (заробітна плата: 11319 грн), лікаря-офтальмолога (заробітна плата: 11319 грн), лікаря-педіатра (заробітна плата: 9901 грн), лікаря-педіатра-неонатолога (заробітна плата: 9901 грн), двох лікарів-терапевтів (заробітна плата: 9901 грн), лікаря-уролога (заробітна плата: 11319 грн) та лікаря-хірурга (заробітна плата: 13893 грн). Також житло та роботу пропонують бухгалтерові (заробітна плата: 6260 грн), водієві автотранспортних засобів (заробітна плата: 6045 грн) та двом робітникам з комплексного обслуговування сільськогосподарського виробництва (заробітна плата: 6100 грн).

У Петровому пропонують роботу та житло лікарю-анестезіологу, лікарю-наркологу, лікарю-невропатологу, лікарю-отоларингологу, лікарю-офтальмологу, лікарю-патологоанатому, лікарю-психіатру, лікарю-терапевту та лікарю-хірургу. Заробітна плата для медиків – 6000 грн.

У Світловодську актуальною є вакансія з наданням житла та заробітною платою у розмірі 6000 грн для лікаря-хірурга.

Якщо Вас зацікавили вказані вакансії, за більш детальною інформацією звертайтеся до міськрайонних центрів зайнятості, районних та міськрайонних філій Кіровоградського обласного центру зайнятості.

 

Відділ організації надання послуг роботодавцям Кіровоградського обласного центру зайнятості

«Роботодавцям на замітку»

Ви маєте потребу в кадрах? Звертайтеся до служби зайнятості!

 

Ваше підприємство активно розвивається і у Вас є потреба в кадрах, Ви маєте намір оперативно укомплектувати вільні робочі місця? Ми вам допоможемо. Однією з важливих складових успішного заповнення роботодавцем вільних робочих місць та вакантних посад кваліфікованими кадрами є подання до державної служби зайнятості форми звітності №3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», незалежно від місцезнаходження роботодавця, у т.ч. й через електронний кабінет роботодавця.

Вимогу щодо інформування служби зайнятості про вакансії містить Закон України «Про зайнятість населення», відповідно до якого роботодавці зобов’язані своєчасно та в повному обсязі подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику в сфері зайнятості населення та трудової міграції, інформацію про попит на робочу силу (вакансії) незалежно від місцезнаходження.

Звіт подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу, не пізніше ніж через три робочі дні з дати відкриття вакансій. Слід наголосити, що датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.

У разі відсутності потреби здійснення добору працівників та зайняття вакансії, роботодавець може самостійно повідомити про це фахівців базового центру зайнятості, будь-яким зручним для нього способом: у письмовій чи усній (телефонній) формі, а також через відмітку в корінці направлення на працевлаштування на вакансію, видане безробітній особі. У разі повідомлення роботодавцем про укомплектування вакансії – добір претендентів на неї центром зайнятості припиняється.

З порядком щодо заповнення роботодавцями зазначеної та інших форм звітності можна ознайомитися завітавши на вебсторінку Кіровоградського обласного центру зайнятості у рубрику «Роботодавцям» – підрубрика «Форми звітності». 

 

Хто подає звіт про заплановане масове вивільнення працівників та у яких випадках?

У зв’язку із змінами в організації виробництва і праці, у т. ч. ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ та організацій, скороченням чисельності або штату працівників підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання повинні подавати до центрів зайнятості та філій обласного центру зайнятості за місцем провадження своєї господарської діяльності звіт за формою                                       №4-ПН «Інформація про заплановане масове вивільнення працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці».

 

 

 

Нагадуємо, що зазначена форма звітності віднедавна змінена і подається за новою формою. Нова форма звітності та порядок її складання затверджені наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18 березня 2021 року №563, що зареєстрований в Міністерство юстиції України 05 квітня 2021 року за №445/36067.

Термін подання звітності  не пізніше ніж за два місяці до вивільнення та не пізніше ніж за 30 календарних днів до вивільнення в разі звільнення держслужбовців (п. 1 та 1-1 ч. 1 ст. 87 Закону України «Про державну службу»). У разі якщо останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, днем закінчення строку подання інформації є перший після нього робочий день.

Інформація за встановленою формою подається в паперовому вигляді (із засвідченням підписом керівника або особи, відповідальної за подання інформації).

Слід нагадати, що критерії масового вивільнення працівників з ініціативи роботодавця (одноразового або протягом 3 місяців), крім випадку ліквідації юридичної особи, визначені у ст. 48 Закону «Про зайнятість населення».

Звертаємо увагу, що наказ Міністерства соціальної політики від 31 травня 2013 року №317, яким було затверджено форму звітності №4-ПН «Інформація про заплановане масове вивільнення працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці» та Порядок її подання, втратив чинність.

 

Відділ організації надання послуг роботодавцям обласного центру зайнятості

 

 

У службі зайнятості Кіровоградщини зареєстровано 1317 вакансій

Середній розмір зарплати у зареєстрованих вакансіях на Кіровоградщині 8085 гривень

 

Кількість вакансій, заявлених роботодавцями до служби зайнятості області, станом на 04 червня 2021 року становить 1317 одиниць.

Середній розмір запропонованої заробітної плати у вакансіях становить 8085,21 гривень.

За розмірами запропонованої заробітної плати вакансії розподілилися так (станом на 04.06.2021 р.):

  • менше мінімальної заробітної плати (неповна зайнятість) – 57 одиниць;
  • з мінімальною заробітною платою (6000 грн) – 370 одиниць;
  • від мінімальної до 7000 грн – 232 одиниці;
  • від 7000 до 8000 грн – 176 одиниць;
  • від 8000 до 9000 грн – 127 одиниць;
  • від 9000 до 10000 грн – 64 одиниці;
  • від 10000 до 12000 грн – 152 одиниці;
  • від 12000 до 15000 грн – 59 одиниць;
  • від 15000 до 20000 грн – 66 одиниць;
  • понад 20000 грн – 14 одиниць.

 

Відділ організації надання послуг роботодавцям Кіровоградського обласного центру зайнятості

 

Що робити роботодавцю, аби максимально оперативно знайти потрібного спеціаліста?

 

 Рекрутинг – один із активних напрямків роботи з роботодавцями.

Що робити роботодавцю, аби максимально оперативно знайти потрібного спеціаліста? Правильно, звернутися до рекрутера служби зайнятості!

Служба зайнятості гарантує: у співпраці з фахівцями-рекрутерами роботодавець без зайвих клопотів, безкоштовно і максимально швидко знайде собі кваліфікованого працівника.

Такі спеціалісти є у кожному центрі зайнятості. Вони знайдуть претендента на робоче місце не лише у базі даних офіційно зареєстрованих безробітних, а й серед іншого незайнятого населення на відкритому ринку.

Ще одна перевага: роботодавцю не потрібно витрачати час на відбір кандидатів із великої кількості охочих, адже попередню співбесіду рекрутери проведуть самі.

За вашим бажанням служба зайнятості організує скайп-співбесіду з потенційними кандидатами на посаду. Швидко й зручно, чи не так?

До того ж фахівці служби зайнятості постійно формують базу клієнтів - шукачів роботи, і як тільки з’являється бажана вакансія, обов’язково повідомляють про неї претендента.

Чекаємо вас у будь-якому центрі зайнятості, зручному для вашого відвідування.

 

Кіровоградський обласний центр зайнятості

 

Рубрика «Ви запитували – ми відповідаємо»

Чи можна звільняти під час ліквідації підприємства маму у декреті?

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Під час звільнення працівників за п. 1 ст. 40 КЗпП України має бути виконане дотримання певного порядку вивільнення та враховано переважне право на залишення на роботі, порядок якого передбачений ст. 42 КЗпП України. Крім того, у разі звільнення за цією підставою, діють обмеження щодо звільнення окремих працівників, установлені ст. 184 КЗпП України.

У період відпустки по догляду за дитиною до 3 років за жінкою зберігається робоче місце, про це вказано в ст.2 Закону України «Про відпустки». У вимогах ст. 184 КЗпП України заборонено звільнення вагітних жінок, які мають дітей до 3 років.

 

Чи можна переводити жінок, які перебувають у декретній відпустці, на інше робоче місце в установу, яка є правонаступником?

Під час ліквідації підприємства з правонаступництвом, звільнення жінок, зазначених у ч. 3 ст. 184 КЗпП України, можливе лише за п. 5 ст. 36 КЗпП України шляхом переведення на інше підприємство чи установу, які є правонаступниками. Водночас правонаступник зобов’язаний прийняти таких жінок на роботу у порядку переведення.

У разі повної ліквідації звільнення таких жінок відповідно до вимог ст. 184 КЗпП України відбувається з обов’язковим працевлаштуванням. Власник чи уповноважений орган здійснює їх працевлаштування самостійно або через державну службу зайнятості.

У разі, якщо працівника звільнено обґрунтовано, з додержанням процедури звільнення, підстав для поновлення працівника немає. Але, при невиконанні власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом протягом трьох місяців обов’язку по працевлаштуванню звільненого працівника за п. 2 ст. 36 КЗпП України, зокрема вагітної жінки, за заявою такої особи може вирішуватися спір не про поновлення на роботі, а про виконання зобов’язання по працевлаштуванню.

 

На запитання відповідали фахівці юридичного відділу Кіровоградського обласного центру зайнятості