Новоукраїнське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області звертається до жителів громад району і повідомляє, що споживання дикорослих грибів загрожує здоров'ю і життю людей, і особливо небезпечне для дітей. Однак легковажність громадян до стану свого здоров'я підтверджують оперативні дані: у липні поточного року дикорослими грибами в Кіровоградській області з початку року зафіксовано 2 випадки отруєння дикорослими грибами, за 2023 рік 2 випадки з 4-ма постраждалими.

Нагадуємо правила збирання та споживання грибів:

Гриби – це дарунок лісу, але, водночас, вони є небезпечним продуктом харчування, який може призвести до отруєння, а іноді й смерті. Отруєння організму викликають токсини, алкалоїди та сполучення важких металів, які містяться в грибах.

Більшість отруєнь спричинені, як правило, вживанням пластинчатих отруйних грибів (найчастіше - бліда поганка, мухомори, несправжні опеньки, дощовики, шампіньйони), що помилково сприймаються за їстивні, та умовно-їстивних грибів. Переважно отруєння бувають випадковими й здебільшого мають "сімейний" або "товаристський" характер, здебільшого потерпілі впевнені, що вживали їстивні гриби. Бувають випадки отруєнь і їстивними грибами, що є підставою вважати причинами місце збирання грибів, вік грибів тощо.

Застерігаємо!

  • купуйте гриби тільки у відведених для їх продажу місцях (магазинах, теплицях, спеціалізованих кіосках), особливо уникайте стихійних ринків;
  • збирайте і купуйте тільки гриби, про які вам відомо, що вони їстівні.
  • Не збирайте гриби:
    • якщо не впевнені, що знаєте їх, якими б апетитними вони не здавалися;
    • поблизу транспортних магістралей, на промислових пустирях, колишніх смітниках, в хімічно та радіаційно небезпечних зонах;

- невідомі, особливо з циліндричною ніжкою, у основі якої є потовщення "бульба", оточене оболонкою;

- з ушкодженою ніжкою, старих, в'ялих, червивих або ослизлих;

- ніколи не збирайте пластинчаті гриби, отруйні гриби маскуються під них;

- "шампіньйони" та "печериці", у яких пластинки нижньої поверхні капелюшка гриба білого кольору;

- не порівнюйте зібрані чи придбані гриби із зображеннями в різних довідниках, - вони не завжди відповідають дійсності;

- не куштуйте сирі гриби на смак.

Симптоми захворювання розвиваються в діапазоні: від 30-ти хвилин - до 24-х годин. Отруєння грибами протікають набагато важче, перебіг захворювання ускладнює вживання алкогольних напоїв. Найчастіше у такому стані відбувається загострення одночасно декількох хронічних захворювань. Основною причиною смертних випадків є здебільшого пізнє звертання за медичною допомогою у медичні заклади.

Не зважаючи на постійні профілактичні заходи, проблема отруєння дикорослими грибами залишається.

 

Вживання дикорослих грибів небезпечно для здоров'я і може призвести до летальних наслідків! Бережіть найцінніше - своє здоров'я і життя!

 

 

 

Новоукраїнське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

 


Фото без опису